بایدهای پیشگیری از خطرات داربست بندی

بایدها یا کارهایی برای پیشگیری

۱٫کارگران یک پیمانکار ساختمانی باید قبل از استفاده از داربست به طور دقیق آموزش ببینید. آموزش استفاده از داربست هم نه توسط یک کارگر باسابقه، بلکه توسط یکی از مهندسان باتجربه واجد شرایط باید صورت بگیرد و شامل آشنایی با برق‌گرفتگی، خطرات و اجسام در حال سقوط و روش‌های برخورد با این موارد باشد. همچنین آموزش استفاده‌ی درست از داربست باید شامل: چگونگی حمل مواد و ظرفیت‌ بار آن باشد.

۲٫هنگام قرارگیری در معرض خطرات اضافی به دلیل تغییرات در محل کار یا تغییر در نوع داربست، همچنین حفاظت از سقوط فرد یا اشیاء، باید دوباره کارگران دوباره آموزش ببینند. هم‌چنین اگر سرمهندس ساختمان یا شخصی که مدیریت پیمان را برعهده دارد، احساس کند که آموزش اولیه برای کارگران کفایت نمی‌کند، لازم است آموزش‌های اضافی جدیدی به آنها داده شود.

۳٫باید قبل از قرار گرفتن کارگران بر روی داربست، بررسی شود که یکی از مهندسان با تجربه شرکت ساختمانی قبل از شیفت کاری داربست را بازرسی کرده و مطمئن شوید برای استفاده ایمن شده است و در وضعیت کاری مناسبی قرار دارد. کارهایی از قبیل نصب، تغییر، برداشت یا حرکت دادن داربست را فقط می‌توان تحت نظارت مستقیم یک مهندس ساختمان حرفه‌ای یا پرسنل آموزش دیده انجام داد. اگر از ایمنی یک داربست اطمینان ندارید ، قبل از استفاده آن را با یک ناظر کاردیده بررسی کنید.

۴٫کارگران یک پیمانکار ساختمانی باید همیشه هنگام کار بر روی داربست یا در زیر و اطراف محل نصب آن، از کلاه ایمنی استفاده کنند. همچنین باید هنگام کار بر روی داربست یک جفت کفش کار محکم و ضد لغزش بپوشند و استفاده از ابزار تسمه یا طناب را هم مد نظر قرار دهند.
یک مهندس باید از حضور کارگران و همکارانی که به طور همزمان در پایین یا بالا و نیز افرادی که بر روی طبقات داربست می‌باشند آگاه باشد. به کارگران بگویید که اگر شاهد استفاده‌ی نامناسب بر رو یا اطراف داربست بودید، باید کارتان را متوقف کرده و به سرپرست اطلاع دهید.

۵٫زمانی که کارگران بر روی داربستی که بر روی آن کار می‌کنند از سیستم‌های جلوگیری از سقوط استفاده می‌کنند، باید به طور کامل تجهیزات را به منظور آسیب دیدگی و پوشش بازرسی کنید. باید سیستم جلوگیری از سقوط را در نقطه‌ی محکمی از داربست قرار دهید که قبل از توقف کار، امکان سقوط آزاد بیش از ۱٫۸ متر را ندهد.

Share

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *