داربست فلزی|انواع داربست فلزی برای نصب و اجرا

انواع داربست برای اجرا:

داربست مثلثی فلزی :  این نوع داربست از فریمهای مثلثی تشکیل شده اند که به صورت نر و ماده به یکدیگر متصل می‌شوند و در کفراژبندی دال یا تیر و همچنین پلها به کار می‌روند. فریم این نوع داربست در سه تیپ ۵/۰  و۷۵/۰ و ۱ متری تولید میشوند که با قرار دادن سرجکهای قابل رگلاژ در قسمت بالای این داربست ها برای هر ارتفاعی قابل تنظیم می‌‌باشند. عرض فریم‌ های داربستی مثلثی ۱۲۰ سانتیمتر می باشد که میتواند دارای مقاطع افقی مثلثی یا مربعی باشد.

▪ داربست‌های چوبی یا Wooden Scaffolding : قدیمی‌ترین و ساده‌ترین نوع داربست از نوع چوبی است، این نوع داربست اغلب به‌صورت ثابت و توسط تخته، خرک و پل اجرا می‌گردد، اجرا این نوع سازه با توجه به شیوه ساخت آن زمان‌برتر از سازه‌های دیگر خواهد بود.

▪ داربست‌های فلزی یا Metal Scaffolding : متداول‌ترین نوع این سازه موقت در ایران فلزی است که طول عمر و مقاومت بالایی نیز دارد، این سازه در ابعاد مختلف یافت می‌شود که توسط بست های فلزی به یکدیگر قفل می‌شوند.

▪ داربست‌های معلق یا Suspended Scaffolding : همان‌طور که از نام این داربست‌ها مشخص است، این نوع از داربست‌ها به‌صورت معلق اجرا و استفاده می‌شوند و انواع مختلفی مانند کلایمرها، قالب‌های لغزنده و … دارند. مزیت این قالب‌ها جابه‌جایی در ارتفاع بدون نیاز به قالب‌بندی‌های مرتفع و طولانی است و در صنعت ساختمان نیز استفاده می‌شود. این نوع از داربست برعکس داربست‌های چوبی و فلزی از روی زمین احداث نمی‌شوند بلکه تکیه‌گاه آنها و محل آویزان شدن آنها از سقف می‌باشد.

▪ داربست‌های پایه‌دار یا Standing Scaffolding : این نوع از داربست‌ها به دلیل خطر واژگونی و… اغلب دارای ارتفاع محدودی از سطح زمین هستند، اما با توجه به‌سرعت برپایی و امکان جابه‌جایی سریع برای ارتفاع‌های محدود بسیار کاربردی هستند. قبل از استفاده از این نوع داربست‌ها باید پایه‌های آن ثابت‌شده و سپس با استفاده از نردبان استفاده گردد.

Share

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *