داربست فلزی با ابزار و تجهیزات بستن داربست

ابزار و تجهیزات بستن داربست

لوله های فولادی: با قطر ۴۸mm مخصوص داربست بندی و به طول ۲۰ سانتی متر تا ۶ متر و دارای ضخامت ۵.۳ میلی متر و وزن ۳.۲۱ کیلوگرم که برای نصب داربست، نوع بدون درز آن مناسب ترین لوله می باشد. بست های فلزی چهار پیچه که از جنس فولاد می باشد، در نصب داربست به صورت متداول مورد استفاده قرار می گیرد.

بست فلزی چرخشی: این بست متشکل از دو قسمت مرکب می باشد که بوسیله پین فولادی بهم وصل می شوند. به گونه ای که دو قسمت درگیر نسبت به یکدیگر قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه دارند. لوله های داربست بشکل زاویه دار به یکدیگر متصل می گردند و برای متصل کردن لوله های گذری، مورب و ضربه ای و… مورد استفاده قرار می گیرد. این بست قابلیت تحمل فشار ۱۰۰۰ کیلوگرم را دارد.

بست کمکی یا نگهدارنده: در بین ابزار و تجهیزات داربست از بست کمکی برای افزایش مقاومت بست ساده در مقابل فشار استفاده می شود و در زیر بست فلزی و به صورت مماس با آن قرار گرفته شده است. برای داربست هایی که نیازمند به تحمل وزن بیشتری هستند و داربست های که به صورت معلق و در ارتفاع نصب می شود، از همین نوع بست ها استفاده می کنند.

بست کلاهکی: مخصوص ایجاد سقف است، از این نوع بست در قسمت بالایی ستون یا عمودی استفاده می شود، در حقیقت در داربست های مسقف و یا داربست هایی که به چادر نیاز دارند، از بست کلاهکی استفاده می گردد. وزن بست کلاهکی با ۸۶۰ گرم و بوسیله یک پیچ محکم می شود. این بست نوع دیگری هم دارد که قابل تنظیم و چرخشی می باشد.

بست پیوندی و یا زبانه ای: برای متصل کردن لوله های افقی مورد استفاده قرار می گیرد. در قسمت تماس، این بست با لوله های زائده هایی با قطر ۱۴ میلی متر طراحی شده است که محل قرار گرفتن آن در سوراخ لوله های افقی می باشد که بوسیله مغزی و یا واسطه درون لوله مقاومت کششی بالایی معادل ۴۵۰۰ کیلوگرم و در نقطه اتصال دو لوله به یکدیگر ایجاد می کند.

Share