داربست فلزی و علت سقوط داربست فلزی

حوادث معمول در کار با داربست فلزی معمولاً شامل سقوط داربست و یا سقوط اشیاء از روی داربست می باشد. معمولاً کارگران در هنگام کار بر روی داربست از تجهیزاتی برای انجام کارشان استفاده می کنند. این تجهیزات می تواند رنگ و وسایل مربوط به آن، ابزارهایی نظیر چکش ، پیچ گوشتی و همچنین تجهیزات تمیز کردن پنجره باشد. سقوط داربست علاوه بر این که خطر بسیار زیادی را متوجه کارگران روی داربست می کند؛ بلکه کسانی که روی زمین کار می کنند یا در حال پیاده روی هستند، نیز ممکن است توسط داربست در حال سقوط  ویا توسط اشیاء در حال سقوط مجروح شوند. علت حوادث ناشی از داربست متفاوت است اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

استفاده از لوله و اتصالات داربست ناامن

بی دقتی و اجرای ضعیف داربست

استفاده از تجهیزات و اتصالات بی کیفیت

خرابی ترمز چرخ داربست

لود بیش از حد بار بر روی داربست

عدم وجود بازرسی ایمنی

همچنین شرایط جوی غیر آفتابی ممکن است باعث بروز حوادث داربست شود. در صورت عدم رعایت نکات ایمنی توسط کارگران در استفاده از داربست خصوصا کار بر روی آن در هوای نامناسب مانند بارش باران و یا باد شدید ، شرایط ناامنی ایجاد می شود.

براساس اداره ایمنی و بهداشت شغلی یا OSHA، در کشور آمریکا بیش از دو میلیون و سیصد هزار کارگر به صورت سالانه روی داربست فلزی به طور مکرر کار می کنند. محافظت از این کارگران در برابر حوادث داربست ، از ۴۵۰۰ زخمی و ۵۰ مرگ و میر در سال جلوگیری می کند. اداره ایمنی و بهداشت شغلی آمریکا که بخشی از وزارت کار ایالات متحده است و با اجرای استانداردهای ایمنی و تأمین منابع لازم برای آموزش کارفرمایان و کارگران متهم به ارتقاء شرایط کار ایمن است. در صورت اجرا و رعایت استانداردهای ایمنی اداره ایمنی و بهداشت شغلی آمریکا، بسیاری از حوادث شامل سقوط داربست قابل پیشگیری نیست.

حوادث ناشی از سقوط داربست معمولاً جدی است و ممکن است شامل استخوانهای شکسته ، آسیب دیدگی سر و یا مغز ، فلج ، آسیب های نخاعی و حتی مرگ باشد. قربانیان حوادث ساختمانی ناشی از سقوط داربست که دچار آسیب دیدگی شده اند ، معمولاً راهی طولانی برای بهبود جسمی و مالی دارند، از جمله هزینه های قابل توجه و مداوم پزشکی ، ناتوانی موقت یا دائمی و از دست دادن درآمد. از آنجا که استفاده از شیوه های ایمنی می تواند مانع از اکثر قریب به اتفاق حوادث ساخت و ساز داربست شود ، کارفرمایانی که به طور صحیح از استانداردهای OSHA پیروی نمی کنند با سهل انگاری رفتار می کنند.

Share

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *